Björn Wessman

(Sverige, Född 1949)
Björn Wessman
(Sverige, Född 1949)

BJÖRN WESSMAN, olja på duk, signerad Björn Wessman och daterad 2003-5-7 a tergo.

"Surface I". 120 x 120 cm.

Konstnär

Björn Wessman är en svensk målare och grafiker utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1976-1981. Sedan barndomen har han varit intresserad av naturen. Landskapsmåleriet blev hans signum redan tidigt i karriären. Men det är inga avbildningar, de är synteser, som alla glöder och brinner av färg. I hans bilder syns inga levande varelser, naturen själv tar över liksom de intensiva färgerna. Motiven som inspirerat honom har han funnit nära och långt borta. Han har fängslats av isiga landskap i Lappland, av japanska stenträdgårdar, av bergen i Tasmanien, av vida utsikter i Australien och fascinerats av Monets trädgårdar i Giverny. I hans bilder lever färgen intensivt vare sig det gäller tropisk hetta eller nordisk kyla. Målningarna har oftast ett stort format, vilket gör betraktaren delaktig i motivet. Wessman har ateljé både i Stockholm och i Aniane i Frankrike.

Klubbat pris
32 000
2 824
2 947
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
13
18 jun 2017 14:48
32 000 SEK
12
18 jun 2017 14:31
31 000 SEK
13
18 jun 2017 14:30
30 000 SEK
12
18 jun 2017 14:30
29 500 SEK
13
18 jun 2017 14:30
28 500 SEK
12
18 jun 2017 14:30
27 500 SEK
13
18 jun 2017 11:24
26 500 SEK
12
18 jun 2017 10:14
25 500 SEK
18 jun 2017 10:14
25 000 SEK
12
18 jun 2017 9:06
24 000 SEK
11
17 jun 2017 18:01
20 000 SEK
17 jun 2017 17:35
19 500 SEK
11
16 jun 2017 11:11
19 000 SEK
14 jun 2017 19:16
18 000 SEK
10
14 jun 2017 18:52
17 500 SEK
9
14 jun 2017 16:15
17 000 SEK
8
13 jun 2017 0:17
16 000 SEK
12 jun 2017 23:03
13 000 SEK
12 jun 2017 19:58
12 500 SEK
11 jun 2017 23:01
12 000 SEK
10 jun 2017 17:02
10 500 SEK
10 jun 2017 11:43
10 000 SEK
10 jun 2017 9:55
500 SEK
9 jun 2017 16:29
350 SEK
9 jun 2017 16:20
300 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57