BREV från Ingmar Bergman till dottern Anna, daterat FÅRÖ TiSD. 19.6.2001. Kuvert medföljer.

Ett ark av Ingmar Bergmans karakteristiska linjerade gula papper om totalt en handskriven sida.

Innehåll:

"FÅRÖ TiSD. 19.6.2001.

KÄRA ANNA OCH BiLLY!

VARMT VÄLKOMNA[understruket] SKA Ni VARA!
HOPPAS ATT Ni FÅR DET SKÖNT OCH LUGNT HÄR PÅ FÅRÖ.
SJÄLV MÅR JAG iNTE SÅ BRA JUST NU OCH HÅLLER MiG LiTE iSOLERAD. JAG HOPPAS DET ÄR TiLLFÄLLiGT.

HA DET NU SÅ BRA!
MED KÄRA HÄLSNiNGAR
Ingmar
GAMMAL PAPPA.

PS. DET GÅR iNTE ATT RiNGA. JAG TALAR EJ i TELEFON.
OM DET ÄR NÅGOT Ni BEHÖVER TALA MED iNGA-LiLL.".

18 x 22 cm.

Kuvert adresserat: "ANNA BERGMAN i HANDEN" medföljer. Kuvert cirka 11 x 22 cm.

Vikveck. Hanteringsveck. Reva.

Proveniens

Anna Bergman, dotter till Ingmar Bergman.

Visas på Arsenalsgatan 2.

I detta brev hälsar den då 82-årige Ingmar Bergman dottern Anna, samt hennes dåvarande fästman Billy, välkomna till Fårö. Brevet låg och väntade på mottagaren i flygeln till Dämba, Ingmar Bergmans vita Fårögård från 1854. Gården vilar i ett tidlöst landskap omgivet av ett levande, småskaligt jordbruk och med utsikt mot Dämba träsk. Till havet är det endast en kort promenad. Ingmar Bergman älskade den här platsen och kom ofta hit i sin röda jeep för att se film i sin privata biograf inrymd i en vitkalkad, ålderstigen lada. Flera avgörande scener till serien "Scener ur ett äktenskap" spelades även in på Dämbagården. Att Ingmar Bergman för tillfället höll sig "LiTE iSOLERAD" framgår tydligt av brevets innehåll och tyder på att han själv, vid tiden för brevets skrivande, begränsade sig till att vara på Hammars. Ingmar Bergmans sinnesstämning bör emellertid ha hunnit svänga något efter att brevet skrevs vilket framgår av Anna Bergmans minnesbilder från vistelsen i fråga: "It was strange that he wrote No contact!!! as the very next day he appeared in the doorway to welcome us and that was nice". Den i slutet av brevet omnämnda Inga-Lill är Ingmar Bergmans "alltiallo" Inga-Lill Höglund vilken skötte Ingmar Bergman hushåll samt diverse praktiska bestyr mot slutet av Ingmar Bergmans liv.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

399. Josef Carl Klinkosch, tallrikar, 5 st, förgyllt silver, Wien 1886-1922. Jugend.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK