YNGVE EKSTRÖM, soffbord, ur serien "Kontrapunkt", Swedese Möbler AB, modellen lanserad 1968.

Ek. Kromade klothjul. Längd 160 cm. Bredd 69 cm. Höjd 41 cm.

Slitage. Repor.

Folkhemform - svenska möbler 1949 - 1970, Falkenbergs museum, 10 september – 27 november, 2016.

DETTA EXEMPLAR avbildat i: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 475

Utropspris
2 000 SEK