LENNART BENDER, stol "152", Åry Stålmöbler AB, modell lanserad 1964.

Formpressad med bakstycke av teakfaner. Klädd sittyta. Förkromat underrede. Märkt.

Slitage. Mindre kantskador.

Folkhemform - svenska möbler 1949 - 1970, Falkenbergs museum, 10 september – 27 november, 2016.

DETTA EXEMPLAR avbildat i: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 253

Utropspris
2 000 SEK