Hans Wigert

(Sverige, 1932-2015)
Hans Wigert
(Sverige, 1932-2015)

HANS WIGERT, olja på duk, á tergo signerad Hans Wigert och daterad Stavsnäs 2010-2013.

"Badmössa". 22,5 x 24 cm

Oramad.

Konstnär

Wigert, Hans f. 1932 i Karlskrona d. 9 juli 2015 i Stavsnäs. Svensk målare och grafiker. Utbildad vid Gerlesborgsskolan och vid Kungl Konstakademin. Erhöll 2004 Prins Eugenmedaljen för konstnärlig gärning. Han är född i Karlskrona men sedan han i början av 1960 - talet blev den förste mottagaren av Bror Marklunds Grundsundastipendium, fångades han helt av den norrländska naturens mystik. Wigerts närhet till naturen leder betraktaren in i en värld där gränserna mellan den, människan och djuret suddas ut. Han låter sitt eget intensiva förhållande till naturen bilda ett underlag för en expressiv bildvärld. Stilen är nervig och grov och färgskalan jordbunden.

Utropspris
8 000 SEK