Hugo Gehlin

(Sverige, 1889-1953)
Hugo Gehlin
(Sverige, 1889-1953)

HUGO GEHLIN, Oil on canvas, signerad och daterad -23.

Stående modell. Duk 66 x 44 cm.

Ytsmuts.

Konstnär

Hugo Gehlin började studera konst i samma veva som modernismen helt förändrade konsten i början av 1900-talet. Han reste de ut på studieresor i Europa och tog till sig de nya vindar som blåste. Liksom många av sina samtida kollegor var han verksam inom olika områden som träsnittsgrafiker, skulptör, illustratör, poet, formgivare inom tenn och glas. Efter giftermålet med Esther bosatte sig konstnärsparet i Helsingborg och deras hem blev under många år en mötesplats för konstnärer och kulturprofiler och kom att få en stor betydelse för stadens moderna konstliv.

Klubbat pris
1 800
162
171
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
9
25 sep 2017 22:03
1 800 SEK
8
25 sep 2017 22:03
1 710 SEK
8
25 sep 2017 20:14
1 700 SEK
25 sep 2017 20:13
1 600 SEK
8
25 sep 2017 20:13
1 600 SEK
23 sep 2017 16:30
1 500 SEK
23 sep 2017 13:21
1 000 SEK
22 sep 2017 19:27
922 SEK
19 sep 2017 20:26
800 SEK
16 sep 2017 21:19
716 SEK
16 sep 2017 20:07
666 SEK
16 sep 2017 19:18
500 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801