NAKTERHUS, omkring sekelskiftet 1900.

Pelare i lövträ och mässing med flankerande svärtade sfärer i järn. Försedd med lucka. Glasförsedd kupa i mässing med två lyktor. Med kompass. Pelaren brickmärkt, svårläslig. Märkt "Cornelius Knudsen, Køpenhamn"Höjd 150 cm.

Slitage. Anlöpningar. Bucklor. Renoverad. Kompletterad/elektrifierad.

Utropspris
6 000 SEK