Madeleine Pyk – en samling F769

SKEPPSMODELL, "BOHUS", omkring 1900-talets början.

Trä, snören och metall. Grönmålat skrov. Längd 155 cm, bredd 57 cm, höjd 114 cm.

Gulnad. Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift tillverkad hos Sjöfartsmuseet av Månsson. Riggen gjord efter Transatlantics "Bohus".

Utropspris
3 000 SEK