PETTER LUND, tumlare, silver, Nyköping (verksam 1694-1736).

Delvis förgylld, slät med dekor av vågband, initialer. Diameter 7, höjd 4 cm. Vikt ca 60 gram.

Åldersrelaterat slitage, bucklor.

Proveniens

Falk Simons silversamling: FS 107.

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 84.

Utropspris
4 000 SEK