Kan inte nå servern

Louis Vuitton

(Frankrike, Född 1854)
Louis Vuitton
(Frankrike, Född 1854)

RESVÄSKA, Louis Vuitton.

Monogram canvas. Handtag, detaljer och adress-tag i läder samt mässingskodda hörn. Mässingslås märkta med monogram. Etikettmärkt "LOUIS VUITTON MADE IN FRANCE", numrerad. Invändig fodrad i beige konstläder, inredning med spännband. Ca 60 x 42 x 22 cm.

Något slitage. Repa.

Övrig information

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 2 - 5 november. Visning och uthämtning sker på Bukowskis Online, Västberga allé 3, f r o m den 7 november.

Formgivare

Louis Vuitton är ett av världens äldsta modehus och grundades år 1854 i Frankrike. En tid då oceanångare och tåg var vanliga fortskaffningsmedel. Bagageutrymmena var ofta otillräckliga. Vuitton fick idén att tillverka en stapelbar koffert med platt lock. Det blev en succé. Hand- och resväskor i vattentätt och slitstarkt impregnerat läder blev företagets signum. År 1987 gick Louis Vuitton ihop med Moët Hennessy och fann en mer luxuös prägel. Idag samarbetar företaget ofta med framstående kreatörer, exempelvis konstnären Takashi Murakami.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
14 500
S
E
K
1 280
E
U
R
1 335
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
7
6 nov 2017 21:51
14 500 SEK
5
6 nov 2017 21:51
14 000 SEK
7
6 nov 2017 21:50
13 500 SEK
5
6 nov 2017 21:50
13 000 SEK
7
6 nov 2017 21:45
12 500 SEK
5
6 nov 2017 21:44
12 000 SEK
7
6 nov 2017 21:24
11 500 SEK
5
6 nov 2017 21:23
11 000 SEK
7
6 nov 2017 6:24
10 500 SEK
9
A
6 nov 2017 6:23
10 000 SEK
7
6 nov 2017 6:23
9 800 SEK
9
A
6 nov 2017 6:23
9 600 SEK
7
6 nov 2017 6:23
9 400 SEK
9
A
6 nov 2017 6:20
9 200 SEK
7
6 nov 2017 6:20
9 000 SEK
9
A
5 nov 2017 22:29
8 800 SEK
10
5 nov 2017 22:29
8 600 SEK
9
A
5 nov 2017 22:29
8 400 SEK
10
5 nov 2017 22:29
8 200 SEK
9
4 nov 2017 22:49
8 000 SEK
7
4 nov 2017 19:46
7 800 SEK
8
4 nov 2017 19:43
7 600 SEK
7
4 nov 2017 19:06
7 400 SEK
5
3 nov 2017 20:54
7 200 SEK
4
3 nov 2017 20:36
7 000 SEK
7
31 okt 2017 21:48
6 800 SEK
4
31 okt 2017 20:53
6 600 SEK
6
29 okt 2017 17:24
6 400 SEK
5
29 okt 2017 16:23
6 200 SEK
4
27 okt 2017 15:37
6 000 SEK
3
27 okt 2017 8:39
3 200 SEK
2
27 okt 2017 6:34
3 000 SEK
1
27 okt 2017 0:50
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johanna Fock
Stockholm
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

152. Albert Watson, "Naomi Campbell, Palm Springs, 1989".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
44 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
44 000 SEK