Kan inte nå servern

Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

VÄSKA, Gucci

Rött präglat läder med guldfärgade spännen, märkt "GUCCI made in italy". Fodrad i beige canvas. Ett fack med dragkedja invändigt samt två mindre fack. Avtagbar axelrem medföljer samt dustbag. Ca 32 x 23 x 14 cm.

Obetydligt ytslitage.

Övrig information

Kvitto finns.
Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 2 - 5 november. Visning och uthämtning sker på Bukowskis Online, Västberga allé 3, f r o m den 7 november.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 100
S
E
K
447
E
U
R
465
USD
Utropspris
4 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
15
6 nov 2017 20:41
5 100 SEK
14
6 nov 2017 15:10
4 900 SEK
12
A
6 nov 2017 3:13
4 700 SEK
13
6 nov 2017 3:13
4 500 SEK
12
A
6 nov 2017 3:11
4 300 SEK
13
6 nov 2017 3:11
4 100 SEK
12
5 nov 2017 12:34
3 900 SEK
9
2 nov 2017 20:20
3 700 SEK
11
31 okt 2017 17:13
3 500 SEK
10
30 okt 2017 12:58
3 000 SEK
9
29 okt 2017 21:45
2 600 SEK
8
29 okt 2017 21:07
2 400 SEK
7
28 okt 2017 22:19
2 200 SEK
6
28 okt 2017 11:11
2 000 SEK
5
27 okt 2017 18:16
1 500 SEK
4
27 okt 2017 17:38
1 000 SEK
3
27 okt 2017 14:10
800 SEK
2
27 okt 2017 13:21
550 SEK
1
27 okt 2017 10:46
500 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johanna Fock
Stockholm
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice