Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

AFTONVÄSKA, Gucci

Siden med detaljer av skinn och metall. med berlock i form av humla.Fodrad med canvas, en innerficka. Märkt med etikett samt nummer. Dustbag medföljer. Mått ca 22x13 cm

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
3 200
279
292
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
11
7 nov 2017 21:23
3 200 SEK
12
7 nov 2017 21:23
3 000 SEK
11
7 nov 2017 21:21
2 800 SEK
10
7 nov 2017 21:21
2 600 SEK
11
7 nov 2017 21:18
2 400 SEK
9
7 nov 2017 21:17
2 200 SEK
10
7 nov 2017 21:12
2 000 SEK
9
6 nov 2017 16:20
1 900 SEK
8
5 nov 2017 16:04
1 800 SEK
3 nov 2017 12:05
1 700 SEK
2 nov 2017 22:46
1 600 SEK
2 nov 2017 22:46
1 500 SEK
2 nov 2017 22:46
1 400 SEK
1 nov 2017 17:52
1 300 SEK
1 nov 2017 17:52
1 200 SEK
31 okt 2017 21:28
1 100 SEK
28 okt 2017 14:53
1 000 SEK
27 okt 2017 13:38
800 SEK
27 okt 2017 11:05
300 SEK