Hermès

(Frankrike, Grundat 1837)
Hermès
(Frankrike, Grundat 1837)

SCARF, Hermès, "Couvertures et Tenues de Jour", 1962

Siden, design Jacques Eudel, original design 1962.Reissued 20110 och 2015. Märkt HERMÈS-PARIS med signatur. Ca 90x 90 cm.

Obetydligt ytslitage. I utmärkt vintage kondotion

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
2 600
247
282
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
6 nov 2017 20:41
2 600 SEK
6 nov 2017 20:40
2 400 SEK
6 nov 2017 20:40
2 200 SEK
6 nov 2017 20:39
2 000 SEK
6 nov 2017 20:39
1 900 SEK
6 nov 2017 10:01
1 800 SEK
6 nov 2017 9:27
1 700 SEK
5 nov 2017 16:49
1 600 SEK
5 nov 2017 16:49
1 512 SEK
4 nov 2017 14:01
1 500 SEK
30 okt 2017 15:19
1 312 SEK
30 okt 2017 7:49
1 211 SEK
28 okt 2017 16:09
1 111 SEK
27 okt 2017 9:40
1 011 SEK