MARC CHAGALL, efter, 1957, färglitografisk affisch

"L´Écuyère au cheval rouge". Ca 50 x 40 cm.

Ej examinerad ur ram.

Mourlot 191

Osignerad färglitografi med text, vid sidan av konstnärens signerade upplaga. Utgiven vid utställningen Marc Chagall 22.10 - 13.11, på Charlottenborgs konsthall, Köpenhamn. Tryckt av Permild & Rosengreens litografiske anstalt i Köpenhamn. Förvärvad på konstmuseet Louisiana i Humlebaek, under 1900-talets sista kvartal.

Klubbat pris
2 400
212
221
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
12 okt 2017 22:38
2 400 SEK
6 okt 2017 10:16
2 200 SEK
2 okt 2017 20:24
1 500 SEK
2 okt 2017 15:58
300 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89