MATTA, Täbris, antik/semiantik, daterad 1914, 266 x 195 cm.

Beige botten med figural dekor av bröllopspar i interiör. Undertill paret ståendes i trädgård med fruktträd och fontän. Krönande dekor av parställda lejon runt medaljong med gratulationsinskription. Upptill hörnornament med dekor av änglar och fåglar omgivna av blomster. Röd huvudbård med dekor av fåglar och palmetter. I hörnen sittande figurer. Dubbla sekundärbårder i blått.

Slitage, ställvis omfattande. Blekt samt med fläckar. Abrascher. Trampveck. Skadade kanter, fransar och hörn. Lagningar. Malskador.

Proveniens

Knuten som en bröllopsgåva.

Utropspris
15 000 SEK