Jonas Hertman

(Sverige, 1755-1804)
Jonas Hertman
(Sverige, 1755-1804)

JONAS HERTMAN, väggfält, Mo, Hälsingland, signerad och daterad 1775

Landskap med jaktsällskap. 217 x 121 cm.

Skador. Lagningar. Retuscher. Färgbortfall.

Avbildad i "Hälsingemålningar" Svensson, Mickelsson, Borås 1968. Bild nr 36.
Samt "Hälsingerunor" 2006, avbildad i helhet sid. 13, detalj sid.15

Auktionens målning brukar framhållas som ett av Hertmans främst verk tillsammans med inredningen på Bollnässtugan.

Klubbat pris
35 000
3 321
3 800
Utropspris
45 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
11 jun 2017 21:41
35 000 SEK
10 jun 2017 0:26
24 000 SEK
9 jun 2017 8:47
23 000 SEK
2 jun 2017 18:25
20 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79