ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1800-talets första del.

Oval form med hänklar i form av hästhuvuden. Målad med dekor av stiliserade blommor och bårder. Längd 44 cm, bredd 24 cm, höjd 22 cm.

Omfattande Lagningar. Senare målning. Slitage.

Klubbat pris
6 100
541
565
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
11 jun 2017 20:39
6 100 SEK
11 jun 2017 20:39
5 900 SEK
11 jun 2017 20:37
5 200 SEK
11 jun 2017 20:37
5 000 SEK
11 jun 2017 20:36
4 400 SEK
11 jun 2017 20:36
4 200 SEK
11 jun 2017 6:03
4 000 SEK
11 jun 2017 5:00
3 400 SEK
10 jun 2017 8:36
3 200 SEK
10 jun 2017 1:13
3 000 SEK
7 jun 2017 12:13
2 400 SEK
2 jun 2017 20:54
2 200 SEK
2 jun 2017 11:14
2 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962