ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1700-tal.

Oval form med hänklar i form av hästhuvuden. Rikligt målad med dekor av blommor, kring mynningen skrift med datering 1778. Längd 37 cm, bredd 20 cm, höjd 21 cm.

Avnött. Ställvis färgbortfall. Repor. Märken. Slitage.

Klubbat pris
16 000
1 412
1 473
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
11 jun 2017 20:15
16 000 SEK
11 jun 2017 12:16
15 500 SEK
11 jun 2017 5:01
15 000 SEK
11 jun 2017 1:18
14 000 SEK
10 jun 2017 1:06
13 500 SEK
8 jun 2017 7:38
8 200 SEK
3 jun 2017 17:42
8 000 SEK
2 jun 2017 20:52
5 000 SEK
2 jun 2017 11:08
4 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962