KAPPSLÄDE, allmoge, Forsa, Hälsingland, daterad 1785

Blåmålad med målad dekor av rocailler och blommor. Ryggen med delvis skuren dekor. Förvaring under sits. Längd ca 215 cm, bredd 62 cm, höjd 105 cm.

Slitage. Skador. Förstärkningar. Maskstungen. Färgbortfall. Torrsprickor.

Proveniens

Enligt uppgift Ystegård, Hillsta, Forsa.

Klubbat pris
4 088
361
376
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
6 jun 2017 22:30
4 088 SEK
6 jun 2017 22:30
3 888 SEK
4 jun 2017 19:36
3 010 SEK
4 jun 2017 13:50
2 810 SEK
2 jun 2017 18:51
1 000 SEK
1 jun 2017 16:26
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79