Madeleine Pyk – en samling F769

SKÅP, allmoge, Jämtland, märkt BND 1822.

Blåmålad överdel med brutet marmorerat krön. Dörrpar med blomsterurnor. Invändigt limfärgsmåleri. Profilerad, ådringsmålad nederdel, tre lådor. Marmorerade lister. Bredd 121 cm, djup 42 cm, total höjd ca 204 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Borttagen fernissa. Torrsprickor. Nyckel finns.

"Blårosaren" har lämnat efter sig daterade arbeten mellan 1805-1835.

22 000
2 089
2 399
Utropspris
40 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
10 jun 2017 14:57
22 000 SEK
1 jun 2017 14:51
21 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79