Lilavati och Bengt Hägers Samling

LILAVATI OCH BENGT HÄGERS SAMLING
Samlingen består av verk från Indien, Kina och Japan och reflekterar Lilavati och Bengt Hägers intresseområden. Bengt Häger var en av Europas ledande impressarios och arbetade hela sitt liv för att marknadsföra dans. Han grundade bl.a. Dansmuseet och Dans- och Cirkushögskolan i Stockholm. Lilavati Devi var framträdande inom indisk dans och kom till Sverige med en danstrupp ledd av Ram Gopa. Efter många års brevväxlande med Bengt stannade hon i Sverige och de gifte sig 1954. Samlingen omfattar 100 nummer som säljs i två delar. Dels i denna onlineauktion - dels på Important Spring Sale. Läs mer här >

56 föremål
SKULPTUR, brons. Indien, 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 610 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUDOM, brons. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÅLNINGAR, tre stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OPIUMVIKTER, två stycken, brons. Burma, omkring 1900.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, av Li Zhongqin, signerad.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MASK, trä. Sydostasien, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
SKÅP, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HYLLA, omkring år 1900.
HYLLA, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, fyra stycken. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÖRVARINGSLÅDA, 1900-tal.
FÖRVARINGSLÅDA, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAMPBORD, orientalisk. 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, sten. Indien.
SKULPTUR, sten. Indien.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, sten. Mesoamerika.
SKULPTUR, sten. Mesoamerika.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SYBORD, Empirstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, av Wu Shidan. Kina, signerad och daterad 1942.
Klubbat pris
3 209 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÅLNING, av Xue Yuelou. Signerad och daterad 1929.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
68 666 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RULLMÅLNING, färg på papper. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Indien, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, emalj på koppar. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOALBUM. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
4 421 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUDOM, trä. Japan, 1800-tal.
GUDOM, trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, alabaster. Indien, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RULLMÅLNING, tusch och färg. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULTPUR, brons. Indien 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, Orientalisk, 1900-tal.
BYRÅ, Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets början.
BOKHYLLA, 1900-talets början.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERGE GLADKY, "JEAN BORLIN".
SERGE GLADKY, "JEAN BORLIN".
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKULTPUR, försilvrad. Indien, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUDOMAR, sex stycken, kopparlegering. Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RITUELLT, kopparlegering. Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, Kina, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK