Lilavati och Bengt Hägers Samling

LILAVATI OCH BENGT HÄGERS SAMLING
Samlingen består av verk från Indien, Kina och Japan och reflekterar Lilavati och Bengt Hägers intresseområden. Bengt Häger var en av Europas ledande impressarios och arbetade hela sitt liv för att marknadsföra dans. Han grundade bl.a. Dansmuseet och Dans- och Cirkushögskolan i Stockholm. Lilavati Devi var framträdande inom indisk dans och kom till Sverige med en danstrupp ledd av Ram Gopa. Efter många års brevväxlande med Bengt stannade hon i Sverige och de gifte sig 1954. Samlingen omfattar 100 nummer som säljs i två delar. Dels i denna onlineauktion - dels på Important Spring Sale. Läs mer här >

4 föremål
HYLLA, omkring år 1900.
HYLLA, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÖRVARINGSLÅDA, 1900-tal.
FÖRVARINGSLÅDA, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYBORD, Empirstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets början.
BOKHYLLA, 1900-talets början.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK