BÖCKER, 12 st, om samtidskonst, teori, design, Baudrillard, Deleuze & Guattari, mfl.

"Theories of Contemporary art", Richard Hertz, Prentice Hall, 1985.
"Sustainism", Michiel schwarz, Joost Elffers, Art Publishers, 2010
"Semiotext(e)", 4 st, Simulations, Nomadology, In the shadow of the silent Majorities & Pure war.
"Discourses: Conversations in Postmodern Art and Culture", antologi. Ed: Russel Ferguson, William Olander, Marica Tucker, MIT Press, 1992.
"Calligram", Norman Bryson, Cambridge University Press, 1988.
"Objects of Desire", Adrian Forty, Thames & Hudson, 1995.
"Design Discourse", Ed. Victor Margolin, The University

Smärre slitage. Gulnade. Vissa böcker med noteringar och understrykningar.

Proveniens

Konst- och designkritiker Dennis Dahlqvist.

Klubbat pris
300
28
33
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (1 bud)
14 jun 2017 20:39
300 SEK