947424

FAILE

Mixed media, akryl, silk screen, signerad, märkt 1986, daterad 23:e augusti 2007.

Bladstrl. 96,5 x 63,5 cm.

FAILE, är en konstnärsduo som består av Patrick McNeil (1975) och Patrick Mille (1976). En Brooklyn-baserad autodidakt konstnärsduo från New York som bildades 1999.

Deras konstnärliga stil kännetecknas av ett slags frenetiskt collage av grafiska romaner och bilder, ofta tagna från asiatisk och amerikansk kultur, ofta med influenser från både Richard Hamilton, James Rosenquist och Shepard Fairey. Aggressiva vargar, gulliga kaniner och suktande modeller. En kulturdriven ikonografi som bildar ett tidstypiskt och reducerat postmodernistiskt uttryck, som en representant för 2000-talets enorma bildflöde. En helt egen stil som dom har utvecklat förfinat i ett oräkneligt antal tekniker, stencilier, skulpturer och installationer.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I20

Kontakta ansvarig katalogiserare

Fredrik Anthony

Fredrik Anthony

+46-761 262154
fredrik.anthony@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 80 000 SEK

    22 000
    2 213 EUR
    2 608 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (5 bud)
    2 6 okt 07:1222000SEK
    2 5 okt 23:2720000SEK
    2 5 okt 23:2610000SEK