FAILE (Patrick McNeil & Patrick Miller)

(USA)
(USA)

FAILE, mixed media, akryl, silk screen, signerad, märkt 1986, daterad 23:e augusti 2007.

Bladstrl. 96,5 x 63,5 cm.

FAILE, är en konstnärsduo som består av Patrick McNeil (1975) och Patrick Mille (1976). En Brooklyn-baserad autodidakt konstnärsduo från New York som bildades 1999.

Deras konstnärliga stil kännetecknas av ett slags frenetiskt collage av grafiska romaner och bilder, ofta tagna från asiatisk och amerikansk kultur, ofta med influenser från både Richard Hamilton, James Rosenquist och Shepard Fairey. Aggressiva vargar, gulliga kaniner och suktande modeller. En kulturdriven ikonografi som bildar ett tidstypiskt och reducerat postmodernistiskt uttryck, som en representant för 2000-talets enorma bildflöde. En helt egen stil som dom har utvecklat förfinat i ett oräkneligt antal tekniker, stencilier, skulpturer och installationer.

22 000
1 952
2 058
Utropspris
80 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
6 okt 2017 7:12
22 000 SEK
5 okt 2017 23:27
20 000 SEK
5 okt 2017 23:26
10 000 SEK
5 okt 2017 23:26
4 000 SEK
5 okt 2017 21:15
300 SEK