963258

NUG

Spray på duk, signerad och daterad a tergo, 2014.

205 x 166 cm.
NUG är en av Sveriges mest tekniskt skickliga graffittimålare. Hans tidiga verk framhåller hantverket som en viktig aspekt, medans hans senare verk karaktäriseras av det snabba och brutala, fria linjer och oordning. Det är som om han för en närmast hänsynslös kamp mot det tillrättalagda i offentligheten. NUG tycks inte se konstnären som en del av en individuell varelse, nödvändig för förståelse, utan ser i istället konstnären som en del av ett allmänt begrepp. Hans konst skapar diskussioner kring hur ett konstverk blir till och var upphovsmannaskapet börjar och slutar. En konst manifesterar sig i gränslandet mellan att vara känd och okänd som konstnär. En konst som har transformerats från det textuella till det konceptuella. En av Sveriges kanske mest intressanta konstnärer under senare år.

Följerätt
Ja

Kontakta ansvarig katalogiserare

Fredrik Anthony

Fredrik Anthony

+46-761 262154
fredrik.anthony@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 90 000 SEK

    Slutpris

    120 000
    12 020 EUR
    14 115 USD

    Budhistorik (38 bud)
    4A15 okt 22:16120000SEK
    715 okt 22:16120000SEK
    415 okt 22:14110000SEK
    Acceptpris på 56 000 SEK uppnåddes