AKAY

(Sverige, Född 1969)
AKAY
(Sverige, Född 1969)

AKAY, BATES, REASON, BLIND mfl. mapp med 8 st screentryck, signerade och daterade -97. EA

80 x 100, varierande höjd och bred.

Detta är med största sannolikhet första gången i Sverige då det görs graffiti som grafik.
Utställningen där dessa blad presenterades hade titeln "Tio nittiosju". Tio stod för antalet blad i mappen och nittiosju för året då dom presenterades 1997. Enligt uppgift var det dock bara tre mappar som blev kompletta, då tryckerimaskinen strulade. I övrigt trycktes 50 stycken exemplar av varje blad. Dom flesta såldes separat och få exemplar finns kvar idag.
Utställningen ägde rum mellan 24/5 - 30/5 på Galleri Lava i Stockholm. Katalogen (som även medföljer denna försäljning) har ett förord som skrevs av Petter Eldin:

Den här samlingsutställningen går under namnet Tio nittiosju. Vi får möta tio olika graffitimålare med helt skilda uttryck, men med samma gemensamma nämnare - Hip Hop graffiti. För att visa grafitens variationsrikedom i stil och form har vi valt att trycka grafiska blad, vilket är unikt. Syftet är att betraktaren ska fokusera på de stiliserade bokstavskropparna och figurerna som vi annars flyktigt möter i vår omgivning. I samband med utställningen kommer ett exemplar av varje grafiskt blad att skänkas till Moderna Museet samling." (Enligt uppgift togs dessa blad aldrig emot av Moderna Museet).

Utställningen "Tio nittiosju" arrangerades av Jacob Kimvall och Peter Bergman.

Graffitimålare från Norden, men framförallt Sverige deltog. Dom som återfinns i denna mapp är :
REASON
ZAPPO
BLIND
BATES
CASTER
NEON
KAOS
AKAY

Smärre slitage. Oramade.

"Tio nittiosju", Galleri Lava, 1997

Katalogen från utställningen medföljer.

Utropspris
30 000 SEK