Henry Chalfant

(USA, Född 1940)
Henry Chalfant
(USA, Född 1940)

HENRY CHALFANT, fotografi, gelatin silver print, signerat.

76 x 14 cm. Duro, Mini, Sach. Förlaga till bild i boken Subway Art (1984).

Henry Chalfant (1940) är en amerikansk fotograf och dokumentärfilmare. I slutet av 70-talet upptäckte han den framväxande hiphopkulturen i New York. En konstform som genom sina lekfulla färger och former agerade som en motpol till stadens sociala och ekonomiska kaos. Fascinerad ställde han sig rent intuitivt bredvid järnvägsspåren och började ta bilder på dom målade tågen.

För att lyckas ta en bild av ett tåg i snabb fart utvecklade han en särskild stil, en slags följsamhet med sin 35 mm kamera. Det som senare kom att beskrivas som en metod, handlade också om att han började bli vän med många konstnärer. Dondi White, Crash, Daze, Seen, Blade ...

Genom sina fotografier av en scen har han idag bidragit till att sprida New York-graffitin till resten av världen. Chalfant ställer idag ut sina bilder världen över.

Slitage. Gulnad.

Upptagen på sid 30 - 31 i Martha Cooper & Henry Chalfants bok, "Subway Art", éditions Thames & Hudson, från 1984.

10 000
949
1 086
Utropspris
40 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
15 okt 2017 22:18
10 000 SEK
7 okt 2017 0:39
8 000 SEK
6 okt 2017 17:39
1 000 SEK
6 okt 2017 7:01
500 SEK