FAILE (Patrick McNeil & Patrick Miller)

(USA)
(USA)

FAILE, "Dog", serigrafi, signerad. 2006.

Bladstrl. ca 70x50 cm

FAILE, är en konstnärsduo som består av Patrick McNeil (1975) och Patrick Mille (1976). En Brooklyn-baserad

autodidakt konstnärsduo från New York, USA, som bildades 1999.

Deras konstnärliga stil kännetecknas av ett slags frenetiskt collage av grafiska romaner och bilder, ofta tagna från asiatisk och amerikansk kultur. Som om dom vore influerade av både Richard Hamilton, James Rosenquist och Shepard Fairey.

Aggressiva vargar, gulliga kaniner och suktande modeller. En kulturdriven ikonografi som bildar ett tidstypiskt och reducerat postmodernistiskt uttryck, en representant för 2000-talets enorma bildflöde. En helt egen stil som dom har utvecklat förfinat i ett oräkneligt antal tekniker, stenciler, skulpturer och installationer.

Klubbat pris
6 200
550
574
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
15 okt 2017 19:49
6 200 SEK
15 okt 2017 19:49
6 001 SEK
15 okt 2017 19:48
6 000 SEK
15 okt 2017 19:48
5 800 SEK
15 okt 2017 18:17
5 600 SEK
15 okt 2017 18:17
5 400 SEK
15 okt 2017 16:11
5 200 SEK
15 okt 2017 16:11
5 000 SEK
15 okt 2017 13:38
4 300 SEK
15 okt 2017 11:29
3 700 SEK
6 okt 2017 12:08
3 500 SEK
5 okt 2017 19:48
3 000 SEK
5 okt 2017 18:05
650 SEK
5 okt 2017 17:50
400 SEK