Jeff Griffin

(Storbritannien, Född 1974)
Jeff Griffin
(Storbritannien, Född 1974)

JEFF GRIFFIN X BANKSY "Wrong war box", 2 posters, sticker, badge, sweatshirt.

Wellpappbox med shablson innehåller
Collegetröja, Griffin i originalpåse. (Large)
Poster, stor, 58,5 x 42 cm
Poster, liten, 5,5 x 23,5 cm.
Sticker: 23 x 14 cm.
Badge: 2, 5 cm i diam
Tot strl box, wellpapp med shablon i tusch: 35 x 25 cm.

Jeff Griffin (1974) utbildad vid Saint Martins College of Art, MA.

Grundade 2001 Griffin Studios. Med kunder som Kenzo, Baracuta, Madarina Duck, Oneninezerosix, Converse, Airwalk, Pefield, Hugo chefen, Iceberg, Kent och Curwen. Griffin Studio´s ambition var att koncentrera sin verksamhet kring samhälle, utställningar, samarbeten.
Deras politiska ställningstaganden kring anti-krig och anti-etablisemanget ledde till ett samarbete med Banksy. Det enda modehuset som någonsin har haft ett samarbete med Banksy, enligt Griffin Studios hemsida. Det var inte tänkt att det skulle var en art-edition, utan tänkt som en kortvarig, tillfällig, gerilla marketing aktivitet för att skapa redundans kring varumärket Griffin Studios. Boxen som gavs ut på stan, till affärer etc. var aldrig signerad, aldrig numrerad.

Box med dedikation. "Rudeboay!" Merry Christmas 2003/4 love you, and all you create, allways...xxxx"

Proveniens

Bengtson Fine Art, Malmö, Sweden.
(I nuvarande ägarens ägo sedan 2005.

Utropspris
15 000 SEK