"AKKP" Akay och Klisterpeter

(Sverige, Född 2001)
"AKKP" Akay och Klisterpeter
(Sverige, Född 2001)

"AKKP" AKAY OCH KLISTERPETER, "Flaggan".

8 x 13 m.

”AKKP” som består av AKAY (1969) och KP (1974), är sveriges kanske mest kända konstnärsduo som arbetar med gatukonst. Duon grundades i början av 2000-talet och började göra större projekt kring 2003. Ett av deras mer uppmärksammade verk är ”Traffic Island”, en röd stuga i miniatyr som dom placerade på en bortglömd klippa mellan infartslederna i Stockholm, E4/E20.

Både AKAY och KP (KlisterPeter) har ett förflutet inom graffiti. I mitten av 90-talet började dom experimentera med nya metoder när dom använde det offentliga rummet. Dom önskade resa frågor kring konst och arkitektur och började undersöka dess kompatibilitet med platsens urbana liv. Deras konstnärliga metod utgår sällan ifrån traditionella rum och gallerior utan finner sina förutsättningar i den direkta omgivningen.

I Stockholm slog KP igenom med sina rådjursklistermärken och kamouflerade fågelholkar, det förra ledde honom in på Konstfack. Akay fick sitt genombrott flera år tidigare genom sina affischer och schabloner som spred budskapet ”Akayism”, en uppmaning om en påhittad ideologi.

För AKKP handlar föremålet för deras konstnärliga och arkitektoniska studium mer om placering än om byggnaden i sig. De vandrar eller cyklar i stadsrummet för att slutligen finna övergivna platser som dom väljer att arbeta med. En syfteslös orientering. En konstnärlig verksamhet utan betraktare.

”Flaggan” är ett processinriktat konstverk som utfördes runt 2015. Flaggor, från olika platser, hittade, ibland lämnade i stadsrummet, ibland kanske stulna, har samlats ihop och sedan sammanfogats till en monumental flagga i gult och blått, den svenska flaggan. Tillvägagångssättet är intressant. Kanske har dom tvingats klättra upp på höga flaggstänger och husfasader. Själva har dom sagt att dom använde en liten symaskin i ett litet rum på 12 kvm, i sig en visuell handling i tanken.

Flaggan hängdes från Vasabron i Stockholm och agerade som ett stop i trafiken. En temporär intervention i stadsrummet. Något som kan läsas som en kommentar på vårt effektiva samhälle, och vad som händer när det bara tar stop, på väg till eller från arbetet, ett viktigt möte eller när barnen skall hämtas på förskolan. Men ingreppet går också att tolka som en kritik gentemot idén om en gemenskap inom nationens gränser. "Nation branding" och det omöjliga sökandet efter svenskhet, vilket inte helt osökt för tankarna till Carl Johan De Geer och "Skända flaggan".

Smärre slitage.

Sven-Harrys konstmuseum, "Swedish Art: Now!", 2016.
Skellefteå konsthall, "Public Private, 2017."

10 500
927
967
Utropspris
130 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
15 okt 2017 22:02
10 500 SEK
13 okt 2017 7:11
10 000 SEK
11 okt 2017 21:03
1 200 SEK
11 okt 2017 8:50
650 SEK
6 okt 2017 22:50
500 SEK
5 okt 2017 18:50
300 SEK