RICHARD SEEN "

(USA, Född 1961)
RICHARD SEEN "
(USA, Född 1961)

SEEN , tushteckning på spray enamel paper, signerad.

"S" Bildstrl. 19,5 x 24 cm.

SEEN (1961) a.k.a Richard Mirando, räknas idag som en av de konstnärer som lagt grunden för graffitikulturen och den sprejkonst som började växa fram som en subkulturell rörelse under sent 60-tal i USA, och som slog igenom på bred front i New York under 70-talets andra hälft. Den utvecklades främst av ungdomar, som under illegala former använde sig av ”tags”, ”throw-ups” eller ”pieces”. Initialt utövades konstformen med sprayfärg på murar och tåg. Under 1980-talets första hälft var sprejkonsten med Jean-Michel Basquiat, Keith Haring och Futura 2000 en del av New Yorks gallerivärld. Konsten fick fortsatt stor spridning med boken Subway Art och filmen Style Wars. I den senare stiftar vi bekantskap med bl.a Dondi, Daze, CAP och det idag världskända namnet Seen. Han började måla vid 11 års ålder, 1973 och blev strax en av frontfigurerna i Tony Silvers och Henry Chalfants film "Style wars", 1983.

Klubbat pris
3 000
266
278
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
12 okt 2017 15:54
3 000 SEK
5 okt 2017 21:48
2 504 SEK