Friends With You

(Kuba, Född 1979)
Friends With You
(Kuba, Född 1979)

FRIENDS WITH YOU, offset, signerad och numrerad 64/100

35x45 cm.
FriendsWithYou (FWY) är ett konstsamarbete baserat i Los Angeles, Kalifornien. Mellan Samuel Albert Borkson (1979) och kubanen Arturo Sandoval III (1976).

Deras konstnärliga ambition syftar till att omforma andlighet, ritualer och religiösa handlingar. "Magic, Luck and Friendship.

Samarbetet började med att skapa mjuka skulpturer som ett medel för att sprida mer tillgänglig konst. Idag har dom främst blivit kända för sina storskaliga konstinstallationer, lekplatser och skateparker.

FriendsWithYou Fine Art har blivit utställda på Museum of Contemporary Art (MOCA), Indianapolis Museum of Art (IMA), Haus der Kulturen der Weltmuseum Berlin och Galerie Emmanuel Perrotin. Art Basel, 2006.

Klubbat pris
4 000
380
434
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
15 okt 2017 22:18
4 000 SEK
15 okt 2017 22:18
4 000 SEK
15 okt 2017 22:18
3 800 SEK
15 okt 2017 22:18
3 600 SEK
15 okt 2017 22:16
3 400 SEK
15 okt 2017 12:54
3 200 SEK
15 okt 2017 12:53
3 000 SEK
15 okt 2017 12:53
2 800 SEK
15 okt 2017 0:50
2 600 SEK
15 okt 2017 0:50
2 500 SEK
11 okt 2017 13:26
2 400 SEK
6 okt 2017 11:53
2 200 SEK
5 okt 2017 18:08
2 000 SEK