Bengt Lindström

(Sverige, 1925-2008)
Bengt Lindström
(Sverige, 1925-2008)

BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, säljes till förmån för Art for charity/ Stiftelsen Henrik Superman

Figur. 70 x 47 cm. signerad och numrerad 55/99.

Ej examinerad ur ram. Färgerna något bleknade.

www.henriksuperman.se

Konstnär

Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i lära hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld. Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under flera år i Paris, där han antogs vid både André Lhote och Fernand Légers målarskolor. Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Klubbat pris
1 910
174
182
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
23 jun 2017 21:56
1 910 SEK
23 jun 2017 21:56
1 810 SEK
23 jun 2017 21:56
1 710 SEK
23 jun 2017 21:56
1 610 SEK
23 jun 2017 21:55
1 510 SEK
23 jun 2017 21:55
1 410 SEK
23 jun 2017 21:55
1 310 SEK
23 jun 2017 21:55
1 210 SEK
23 jun 2017 21:55
1 110 SEK
23 jun 2017 21:55
1 010 SEK
13 jun 2017 10:55
960 SEK
13 jun 2017 10:55
910 SEK
13 jun 2017 10:55
860 SEK
13 jun 2017 10:55
810 SEK
13 jun 2017 10:55
760 SEK
13 jun 2017 10:55
710 SEK
11 jun 2017 21:10
660 SEK
11 jun 2017 21:10
610 SEK
11 jun 2017 10:47
300 SEK

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?