Robert Högfeldt

(Sverige, 1894-1986)
Robert Högfeldt
(Sverige, 1894-1986)

ROBERT HÖGFELDT, akvarell på papper, signerad R. Högfeldt.

"Dagsregn", bildmått 25,5 x 34,5 cm.

Monterad mot bakstycke. Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Robert Högfeldt "Högfeldts Bästa", Bra böcker, Höganäs, tryckt i Spanien 1979, avbildad sid 61.

Konstnär

Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".

Klubbat pris
40 500
3 682
3 853
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (51 bud)
11
9 jul 2017 21:31
40 500 SEK
9
9 jul 2017 21:31
39 500 SEK
11
9 jul 2017 21:26
38 500 SEK
9
9 jul 2017 21:26
37 500 SEK
11
9 jul 2017 21:24
36 500 SEK
9
9 jul 2017 21:24
35 500 SEK
11
9 jul 2017 21:23
34 500 SEK
9
9 jul 2017 21:23
33 500 SEK
11
9 jul 2017 21:23
32 500 SEK
9
9 jul 2017 21:23
31 500 SEK
11
9 jul 2017 21:23
30 500 SEK
9
9 jul 2017 21:23
29 500 SEK
11
9 jul 2017 21:21
28 500 SEK
10
9 jul 2017 21:20
27 500 SEK
10
9 jul 2017 21:17
27 000 SEK
9
9 jul 2017 18:32
26 000 SEK
8
9 jul 2017 18:32
25 000 SEK
9
9 jul 2017 18:32
24 000 SEK
8
9 jul 2017 18:32
23 000 SEK
9
9 jul 2017 18:32
22 000 SEK
8
9 jul 2017 18:32
21 000 SEK
9
9 jul 2017 18:32
20 000 SEK
8
9 jul 2017 18:31
19 500 SEK
10
9 jul 2017 18:31
19 000 SEK
8
9 jul 2017 18:30
17 500 SEK
10
9 jul 2017 18:30
17 000 SEK
8
8 jul 2017 20:56
15 500 SEK
9
8 jul 2017 20:32
15 000 SEK
8
8 jul 2017 20:32
15 000 SEK
9
8 jul 2017 18:58
10 500 SEK
8
8 jul 2017 18:58
10 000 SEK
9
8 jul 2017 18:58
9 800 SEK
8
8 jul 2017 18:58
9 600 SEK
9
8 jul 2017 18:58
9 400 SEK
8
8 jul 2017 18:57
9 200 SEK
9
8 jul 2017 18:57
9 000 SEK
8
8 jul 2017 18:57
8 800 SEK
9
8 jul 2017 18:57
8 600 SEK
8
8 jul 2017 18:57
8 400 SEK
9
8 jul 2017 18:57
8 200 SEK
8
8 jul 2017 18:39
8 000 SEK
7 jul 2017 13:35
7 000 SEK
6 jul 2017 13:48
6 200 SEK
5 jul 2017 17:55
6 000 SEK
4 jul 2017 8:07
5 000 SEK
3 jul 2017 19:58
4 800 SEK
3 jul 2017 7:16
4 600 SEK
29 jun 2017 11:41
4 000 SEK
29 jun 2017 5:26
3 800 SEK
28 jun 2017 23:09
2 200 SEK
28 jun 2017 15:48
2 000 SEK