Robert Högfeldt

(Sverige, 1894-1986)
Robert Högfeldt
(Sverige, 1894-1986)

ROBERT HÖGFELDT, akvarell på papper, signerad R. Högfeldt.

Riddartornering, segraren, bildmått 25,5 x 34 cm.

Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".

Klubbat pris
10 500
955
999
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
8 jul 2017 18:34
10 500 SEK
8 jul 2017 18:34
10 000 SEK
8 jul 2017 18:34
8 200 SEK
8 jul 2017 18:34
8 000 SEK
3 jul 2017 9:13
6 300 SEK
3 jul 2017 9:13
6 100 SEK
3 jul 2017 9:13
5 300 SEK
3 jul 2017 9:13
5 100 SEK
3 jul 2017 9:12
4 600 SEK
3 jul 2017 9:12
4 400 SEK
2 jul 2017 21:48
4 200 SEK
30 jun 2017 13:23
4 000 SEK
29 jun 2017 13:43
2 200 SEK
29 jun 2017 11:47
2 000 SEK
28 jun 2017 13:00
600 SEK

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?