Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Robert Högfeldt

(Sverige, 1894-1986)
Robert Högfeldt
(Sverige, 1894-1986)

ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad R. Högfeldt

Troll, bildmått 24,5 x 19,5 cm.

Vågigt papper. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".

Klubbat pris
1 200
117
136
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
9 jul 2017 9:24
1 200 SEK
7 jul 2017 12:10
1 100 SEK
7 jul 2017 12:10
1 000 SEK
7 jul 2017 12:10
1 000 SEK
7 jul 2017 12:10
950 SEK
7 jul 2017 12:10
900 SEK
1 jul 2017 6:44
850 SEK
1 jul 2017 6:43
800 SEK
1 jul 2017 6:43
800 SEK
30 jun 2017 19:27
750 SEK
30 jun 2017 19:27
700 SEK
29 jun 2017 11:01
350 SEK
28 jun 2017 15:31
300 SEK