Robert Högfeldt

(Sverige, 1894-1986)
Robert Högfeldt
(Sverige, 1894-1986)

ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad R. Högfeldt.

Kråkor, bildmått 33 x 13 cm.

Blekt. Obetydligt ytslitage. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".

Klubbat pris
750
68
71
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
9 jul 2017 21:17
750 SEK
8
9 jul 2017 21:17
700 SEK
9 jul 2017 20:38
650 SEK
7 jul 2017 23:17
600 SEK
6 jul 2017 15:20
550 SEK
6 jul 2017 13:20
500 SEK
4 jul 2017 13:27
450 SEK
28 jun 2017 20:55
400 SEK
28 jun 2017 20:55
358 SEK
28 jun 2017 12:55
300 SEK

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?