Johanna Fjaestad

(Sverige, Född 1979)
Johanna Fjaestad
(Sverige, Född 1979)

JOHANNA FJAESTAD, olja på duk, signerad och daterad 2014 på spännram a tergo

"Rider (Elefantmöte)" 45 x 29,5 cm.

Obetydligt ytsmuts.

Proveniens

Galleri Arnstedt, Östra Karup.

The Zoo, Galleri Arnstedt, Östra Karup

”Johanna Fjaestad är en av dessa drivna målare som hämtar inspiration och näring från historien. Men här behöver vi inte gå särdeles långt tillbaka för att finna relaterade likheter: kanske till en Luc Tuymans eller varför inte den sorgligt bortglömde Hugo Zuhr.
Vid mina tidigare möten med Fjaestads verk har den abstraherade formen spelat något av en huvudroll; i de känsligt ansatta färgstråken och med en morandiskt nedtonad färgskala har figurationen fått stå tillbaka. Icke så här, på den aktuella utställningen anas fotoförlagorna, om än i tämligen upplöst form.
Bra eller dåligt? För en konstnär är det en ganska så ointressant fråga. Man arbetar med det som förefaller mest naturligt för stunden. Abstrakt eller figurativt är ett spörsmål av underordnad karaktär. I Johanna Fjaestads fall är uttrycket formbart efter problematiken – ett klokt val av en konstnär i färd med att bygga sitt eget tempel.”
Recension, omkonst.com, Leif Mattsson

Klubbat pris
8 200
728
759
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
25 jun 2017 21:14
8 200 SEK
17 jun 2017 22:17
8 000 SEK
15 jun 2017 18:20
300 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89