Stanislaw Zoladz

(Sverige, Född 1952)
Stanislaw Zoladz
(Sverige, Född 1952)

STANISLAW ZOLADZ, akvarell, signerad och daterad -94

"Stockholms inlopp (MS Diana af Norrköping)”. 51 x 75 cm.

Ej examinerad ur ram.

Tillsammans med generationskollegor som bl.a Lars Lerin (f.1954) och Lars Jonsson (f.1952) tillhör Stanislaw Zoladz (f.1952) akvarellteknikens nutida mästare.
De delar djupgående kunskaper om akvarellmåleriets grundelement: pigmentens skiftande egenskaper, vattnets förmåga att påverka färgens ljus och papperskvalitetens betydelse för slutresultatet. Gemensamt besitter de enastående förmåga att fånga rörelse och frihetskänsla i skimrande akvareller.

”Den uppmärksammade akvarellkonstnären Stanislaw Zoladz har en lång karriär med nästan 100 utställningar och ett flertal utmärkelser bakom sig.
En av de viktigaste komponenterna i samtliga av Stanislaw Zoladzs akvareller är ljuset. Det är det som ger liv åt motiven, och det är just ljuset han lägger störst tid på när det gäller konsten.
En annan grundläggande del för att kunna skapa de verklighetstrogna målningarna är färgerna, och Stanislaw Zoladz har förfinat konsten att tyda färgkoderna till det yttersta. Stanislaw Zoladz menar också att även klimatet påverkar färgskalorna hos motivet. På sydligare breddgrader, där luftfuktigheten är högre, blir bakgrundsfärgerna ofta oskarpa.”
Ur Helsingborgs Dagblad 3 okt 2013

Stanislaw Zoladz akvarell-måleri ställs i höst ut på museerna i Zhuji och Qilu i Kina.

Klubbat pris
19 000
1 686
1 759
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
25 jun 2017 22:14
19 000 SEK
25 jun 2017 22:14
18 500 SEK
25 jun 2017 22:14
18 000 SEK
25 jun 2017 22:12
17 500 SEK
25 jun 2017 22:08
17 000 SEK
25 jun 2017 22:08
16 500 SEK
25 jun 2017 22:07
16 000 SEK
25 jun 2017 22:07
15 500 SEK
25 jun 2017 22:04
15 000 SEK
25 jun 2017 22:03
14 500 SEK
25 jun 2017 21:13
14 000 SEK
25 jun 2017 21:08
13 500 SEK
24 jun 2017 0:10
13 000 SEK
23 jun 2017 23:23
12 500 SEK
15 jun 2017 21:24
12 000 SEK
15 jun 2017 20:37
7 000 SEK
15 jun 2017 18:08
6 000 SEK
15 jun 2017 17:55
5 000 SEK
15 jun 2017 14:59
300 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89