Gustavsberg

(Sverige)
Gustavsberg
(Sverige)

FIGUR, parian, Gustafsberg, Eneret, sekelskiftet 1900.

"Thorvaldsen med Hoppet", höjd 40 cm.

Sockel med nagg. Några lagningar.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Klubbat pris
1 250
111
116
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (19 bud)
8
22 aug 2017 20:43
1 250 SEK
22 aug 2017 20:43
1 150 SEK
22 aug 2017 20:39
1 100 SEK
22 aug 2017 15:00
1 000 SEK
22 aug 2017 15:00
955 SEK
22 aug 2017 15:00
905 SEK
22 aug 2017 15:00
855 SEK
22 aug 2017 14:25
805 SEK
22 aug 2017 14:25
755 SEK
22 aug 2017 1:27
750 SEK
22 aug 2017 1:27
700 SEK
19 aug 2017 11:39
570 SEK
12 aug 2017 12:21
520 SEK
12 aug 2017 12:21
500 SEK
10 aug 2017 15:52
470 SEK
10 aug 2017 15:52
420 SEK
9 aug 2017 16:02
400 SEK
9 aug 2017 11:16
350 SEK
8 aug 2017 23:10
300 SEK