Carl-Johan Bolander - Galerie Belle, Västerås

CARL-JOHAN BOLANDER - GALERIE BELLE, VÄSTERÅS
Carl-Johan Bolander, som gick bort förra året, drev åren 1967–1987 Galerie Belle i Västerås som snabbt etablerade sig som ett av Sveriges främsta gallerier för samtida svensk konst. Han fångade upp det nya och de unga konstnärer som idag räknas som banbrytare. Flera av dem som han var först med att visa, som Lena Cronqvist och Jan Håfström, hör än idag till de mest namnkunniga konstnärerna. Carl-Johan Bolander överlämnade en del av sin stora konstsamling i testamentarisk gåva till Norrköpings Konstmuseum. Dessa verk visas i en utställning som pågår fram till den 3 september. En del av samlingen säljs i denna tema-auktion.

46 föremål
OLA BILLGREN, akvarell på papper.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENA CRONQVIST, krita på papper, signerad och daterad -71.
Klubbat pris
12 521 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULF TROTZIG, blandteknik på pappannå, signerad och daterad -60.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE NYMAN, 3 st, blandteknik på papper, signerade.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETSNINGAR, 6 st, b.la. Hans Wigert.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETSNINGAR 6 st, b.la. Hans Wigert.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS WIGERT, akvarell på papper, signerad, daterad 1977.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LENA CRONQVIST, krita på papper, signerad och daterad 1971.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARIS STRUNKE, blandteknik, ej signerad.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS WIGERT, etsning, signerad med blyerts och numrerad 5/30.
Klubbat pris
1 784 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLLE KÅKS, akryl på duk, intygad av Carl Johan Bolander.
Klubbat pris
2 222 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETSNINGAR, 6 stycken, bland annat Hans Wigert.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MADELEINE PYK, blandteknik på papper, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILKE ADOLFSSON, vas glas, signerad och daterad -86.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM, objekt/collage, intygad av Carl Johan Bolander.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL WARNOLF, collage, signerad och daterad -72.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULF GRIPENHOLM, gouache på smörpapper, signerad.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL TÖRNEMAN, tusch på papper, med sterbhusstämpel.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLA BILLGREN, akvarell på papper, signerad och daterad -70.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ROLAND LINDBEG, collage, signerad.
Klubbat pris
661 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETSNINGAR 3 stycken, bland annat Hans Wigert.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETSNINGAR, 4 stycken, bland annat Hans Wigert.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRIK EDSTRÖM, gouache på papper, signerad och daterad 95.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR JANSSON, olja på duk, signerad A.J.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR JANSSON, akvarell på papper, signerad AJ och daterad -87.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN RENQVIST, olja på duk, signerad T.R och daterad -62.
Klubbat pris
13 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LENA CRONQVIST, krita på papp, signerad och daterad 1971.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULLA VIOTTI, objekt i fyra delar, lera.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS WIGERT, 5 etsningar, signerade.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETSNINGAR, 5 stycken, bland annat Hans Wigert.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK