Kan inte nå servern

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

ROLF HANSON, olja på pannå, signerad och daterad a tergo Rolf Hanson -85

"Donohue". 152,5 x 122 cm.

Ytsmuts. Smärre repor. Mindre färgbortfall.

Utställningar

Moderna Museet, Stockholm, "Rolf Hanson" 1985-86, katalognr 12

Litteratur

Moderna Museet, "Rolf Hanson", utställningskatalog 1985, avbildad på helsida, verk nr 12. Konstverket avbildades på Moderna Museets poster till Rolf Hansons utställning 1985-86.

Övrig information

1999 tilldelades Rolf Hanson Carnegie Art Awards 1:a pris. Juryns motivering löd:
"Rolf Hanson får Carnegies pris för att han - återigen - i en ny svit målningar gör det nästan omöjliga: Mitt i den mest slitna av konstnärliga genrer - figurativt oljemåleri - skapar han verk som känns fullkomligt samtida och därtill ytterst angelägna. Han bearbetar, knådar och pressar traditionen till det yttersta - det är som om själva bildytan flämtar efter den samtidigt intensiva och kärleksfulla behandlingen - och utvinner verk med en unik energi och skönhet".

Konstnär

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
49 000
S
E
K
4 325
E
U
R
4 512
USD
Utropspris
60 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
3
16 aug 2017 15:19
49 000 SEK
5
14 aug 2017 20:13
47 000 SEK
1
13 aug 2017 16:03
45 000 SEK
3
11 aug 2017 20:14
39 000 SEK
1
11 aug 2017 14:25
38 000 SEK
3
11 aug 2017 12:33
35 000 SEK
1
11 aug 2017 11:09
34 000 SEK
3
11 aug 2017 9:58
30 000 SEK
4
10 aug 2017 20:24
26 000 SEK
1
10 aug 2017 19:24
22 000 SEK
3
10 aug 2017 17:35
20 000 SEK
2
10 aug 2017 17:21
10 500 SEK
1
10 aug 2017 14:14
10 000 SEK
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice