Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

JOSEF FRANK, ytterfoder av glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn. Troligen 1950-/60-tal.

Mörkblå glasmassa med dekor av noppor i relief. Glaset från Gullaskrufs eller Reijmyre glasbruk. Höjd ca 17, diameter 21,5 cm.

Slitage invändigt.

Formgivare

Klubbat pris
3 400
300
313
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
8
20 sep 2017 16:38
3 400 SEK
9
20 sep 2017 16:38
3 200 SEK
8
20 sep 2017 10:29
3 000 SEK
9
20 sep 2017 10:19
3 000 SEK
8
20 sep 2017 10:18
2 800 SEK
9
20 sep 2017 10:18
2 600 SEK
8
20 sep 2017 10:12
2 400 SEK
9
20 sep 2017 10:10
2 200 SEK
8
20 sep 2017 10:09
2 000 SEK
9
20 sep 2017 10:09
1 900 SEK
8
20 sep 2017 10:08
1 800 SEK
9
20 sep 2017 10:08
1 700 SEK
8
17 sep 2017 13:42
1 600 SEK
9
17 sep 2017 13:42
1 500 SEK
8
16 sep 2017 12:05
1 400 SEK
14 sep 2017 10:14
1 300 SEK
13 sep 2017 22:08
1 200 SEK
13 sep 2017 19:53
1 100 SEK
13 sep 2017 19:53
1 001 SEK
13 sep 2017 15:37
1 000 SEK
13 sep 2017 14:41
800 SEK
13 sep 2017 14:01
750 SEK
13 sep 2017 12:52
700 SEK
13 sep 2017 12:04
300 SEK