STOLAR ETT PAR SAMT TABURETT, Gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.
Bronserade. Fast stoppad klädsel. Dekor av vid kanterna fjällskärning, bladhöstrade spjälor och ben. Ovan benen fleuroner. Sitthöjd ca 43 respektive 45 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Förstärkningar. Fläckar. Färgbortfall. Delvis maskstungna.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.