Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

JOSEF FRANK, golvlampa, för Firma Svenskt Tenn, modellnummer 1842, 1900-talets andra hälft

Stomme av mässing. Skärm av tyg komponerat av Josef Frank. Höj - och sänkbar. Höjd ca 101 cm (vid det lägsta läget).

Bruksslitage. Repor. Skärmen något blekt. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
5 200
459
479
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
13
20 sep 2017 19:37
5 200 SEK
11
20 sep 2017 18:31
5 000 SEK
13
20 sep 2017 18:31
4 900 SEK
11
20 sep 2017 15:01
4 700 SEK
12
20 sep 2017 15:01
4 500 SEK
11
20 sep 2017 7:29
4 300 SEK
10
19 sep 2017 23:46
4 100 SEK
9
19 sep 2017 23:46
4 000 SEK
9
17 sep 2017 22:38
3 900 SEK
10
17 sep 2017 22:06
3 700 SEK
9
17 sep 2017 22:05
3 500 SEK
10
17 sep 2017 22:05
3 400 SEK
9
17 sep 2017 20:04
3 200 SEK
8
17 sep 2017 12:28
3 000 SEK
16 sep 2017 18:43
2 000 SEK
16 sep 2017 18:22
1 900 SEK
16 sep 2017 14:05
1 800 SEK
15 sep 2017 11:35
1 300 SEK
14 sep 2017 13:08
1 200 SEK
14 sep 2017 10:34
600 SEK
14 sep 2017 8:04
550 SEK
13 sep 2017 21:00
500 SEK
13 sep 2017 16:49
350 SEK
13 sep 2017 13:39
300 SEK