Okänd konstnär 1800/1900-tal

(Sverige)
Okänd konstnär 1800/1900-tal
(Sverige)

OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.

Skeppsmålning. 33,5 x 44,5 cm.

Vågigt papper eller duk. Ställvis krackelerad. Ställvis slitage. Smutsig.

Enligt bifogad information föreställer målningen Barken Truro från Malmö vilken hade kapten Bernhard Andersson från Höganäs som befälhavare. Enligt samma information är målningen utförd av Bernhard Anderssons son Arvid Estham.

Klubbat pris
1 100
98
102
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
20 sep 2017 19:34
1 100 SEK
20 sep 2017 19:34
1 000 SEK
13 sep 2017 21:15
800 SEK
13 sep 2017 16:53
650 SEK