T Hagiwara

(Japan)
T Hagiwara
(Japan)

T HAGIWARA, akvarell/gouache med täckvitt, signerad T. Hagiwara, Yokohama, Japan.

" M.S. 'Nuolja' ". 33 x 48 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

M/S Nuolja byggdes av Götaverken för Grängesbergsbolagets (Gränges AB) rederiverksamhet och var färdig att tas i bruk år 1923. Skeppet eldhärjades år 1940 i Indonesien varvid det ådrog sig svåra skador vilka reparerades i Hong Kong. Fartyget byggdes därefter om och moderniserades vid Götaverken år 1949. År 1963 togs M/S Nuolja ur drift och såldes för skrotning. Hon ersattes år 1966 av bolagets nya fartyg under samma namn. Fartyget har troligtvis namngetts efter fjället Nuolja (Njullá) vilket ligger vid Torneträsk, väster om Abisko i nordvästra Lappland.

Klubbat pris
1 500
132
138
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
17 sep 2017 16:58
1 500 SEK
15 sep 2017 19:02
760 SEK