MAT- och KAFFESERVIS, 129 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Består av:
6 koppar med fat (kantnaggar, ett fat med skador, ett fat med större kantnagg), nr 10/8049.
5 koppar med 7 fat, nr 1 fat, nr 10/8269.
14 koppar med fat, nr 10/8040 (4 koppar och 4 fat av andrahandssortering).
1 gräddkanna, nr 10/1537, av andrahandssortering.
1 mjölkkanna, nr 10/8026.
1 skål med lock, nr 10/8082.
2 serveringsfat (1 med kantnagg med spricka), nr 10/8088.
1 kanna med lock, nr 10/8244.
1 kanna, nr 10/8211
4 små fat (en med kantnagg), nr 10/8167.
1 nr 10/8180.
2 kannor, nr 10/8145.
1 skål med lock, nr 10/1679.

1 ovalt fat, nr 10/8015
1 rektangulärt serveringsfat (små kantnaggar) nr 10/8181.
2 lövformade serveringsfat, nr 10/8002.
2 serveringsfat, nr 10/8599.
1 mindre lövformat fat. nr 10/8001.
2 saltkvarn, nr 10/8221 samt 10/8225.
1 skål, nr 10/8156.
1 skål, nr 10/8060.
10/8164
1 serveringsskål på fot, nr 10/8062.
1 serveringsfat, nr 10/8164.
1 mindre kanna, nr 10/8153.
1 flaska med knopp (kantsprickor), nr 10/8201.
1 mindra fat, nr 10/2422.
1 fat, nr 10/8162.
1 fyrkantigt skålfat, nr 10/8063.
13 fat, nr 10/8095.
7 assietter, nr 10/8093 (små obetydliga naggar).
18 mindre assietter, nr 10/8091 (11 av andrahandssortering).
2 såsbåtar, nr 10/8159 (naggar).
2 ovala serveringsskålar, nr 10/8161 samt nr 10/8151.
5 äggkoppar, (en med nagg) nr 8125.
1 terrin med lock och fat, nr 10/8134, samt 10/8135.

Brukslitage, smuts, naggar, några med sprickor, några av andrahandssortering.

Klubbat pris
5 050
448
468
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
20 sep 2017 19:40
5 050 SEK
20 sep 2017 19:40
4 900 SEK
20 sep 2017 19:38
4 700 SEK
20 sep 2017 19:38
4 500 SEK
20 sep 2017 18:41
4 300 SEK
20 sep 2017 18:41
4 100 SEK
20 sep 2017 15:19
3 700 SEK
20 sep 2017 15:19
3 500 SEK
20 sep 2017 14:18
3 300 SEK
20 sep 2017 14:18
3 100 SEK
19 sep 2017 20:38
2 400 SEK
18 sep 2017 16:17
2 200 SEK
14 sep 2017 17:08
2 000 SEK
14 sep 2017 9:00
1 000 SEK