Åtsidan med Kung Carl XVI Gustaf i profil. Frånsidan med ekblad samt graverat namn. Ovan en krönande kunglig krona. Att hängas om halsen i blått och gult sidenband, knutet i rosett. Medaljens höjd ca 38 mm. I etui
Smärre slitage. Ytliga enstaka repor. Gravyr.